طراحی پارچه در سیاه قلم

By | سپتامبر 26, 2015

در این مطلب از سایت artily.ir با ما همراه باشید با آموزش طراحی پارچه در سیاه قلم. در طراحی پارچه نیز مانند طراحی اشیایی که نور از آنها عبور نمی کنند از قانون طراحی اجسام مات استفاده می کنیم, یعنی اجسامی که نور از آنها عبور نمی کنند و سایه ای گسترده و تیره ایجاد می کنند.همانطور که می دانید, وقتی پارچه ای را در جایی نا هموار قرار می دهیم و یا آن را آویزان می کنید, در سطح آن پستی و بلندی هایی بوجود می آید که چروک پارچه نام دارند

اگر شما یک چروک پارچه را به شکل یک رشته کوه در نظر بگیرید, این چروک پارچه دارای یک قله و دامنه ها یی در دو طرف خود می باشد. در سایه پردازی چروک پارچه باید به قله چروک و دامنه آن و نیز سایه افتانی که به واسطه تابش نور ایجاد می شود توجه کرد .قله چروک پارچه دارای رنگ روشن تری نسبت به دامنه چروک پارچه می باشد زیرا در معرض نور بیشتری قرار می گیرد و باید با سایه روشن تری کار شود.در ادامه با ما همراه باشید با آموزش طراحی پارچه در سیاه قلم.

وقتی جهت تابش نور از سمت راست باشد, قله چروک پارچه و نیز دامنه سمت راست چروک پارچه روشن و دامنه سمت چپ چروک پارچه تیره می شود و تحت پوشش سایه قرار می گیرد. این قانون شبیه به همان قانون طراحی اجسام مات می باشد که نور از آنها عبور نمی کند و سایه ای گسترده ایجاد می کنند.در سایه پردازی قله چروک پارچه باید سایه ای که توسط قله چروک پارچه , بر روی پارچه ایجاد می شود یعنی همان سایه افتان  را نیز در نظر بگیرید و با توجه به نور پردازی توسط چراغ مطالعه, محل سایه افتان را مشخص کرده و سایه بزنید.

طراحی پارچه در سیاه قلم

طراحی پارچه در سیاه قلم

به تصویر بالا نگاه کنید, قسمت هایی که تحت ثاییر نور قرار گرفته اند روشن و قسمت هایی که تحت تاثیر سایه قرار گرفته اند تیره است و همین تیره و روشنی ها در کنار هم , به پارچه حالت برجسته داده و جنسیت پارچه را نمایان می سازند.

طراحی پارچه در سیاه قلم

طراحی پارچه در سیاه قلم

همان طور که در تصویر بالا می بینید , جهت تابش نور از بالا به پایین است و سایه ها در قسمت پایین چروک پارچه ایجاد شده اند.

طراحی پارچه در سیاه قلم

طراحی پارچه در سیاه قلم

پارچه ای را در محل مناسب قرار دهید و از یک جهت توسط چراغ مطالعه به آن نور بتابانید, سایه ها ایجاد می شوند. اسکیس یا طرح اولیه پارچه را با مداد HB رسم کنید.

طراحی پارچه در سیاه قلم

طراحی پارچه در سیاه قلم

سپس به سایه پردازی پارچه بپردازید, به چشم خود اطمینان کنید و هر آنچه را که می بینید طراحی کنید. با آرامش به سایه پردازی برجستگی ها و چروک های پارچه بپردازید.

طراحی پارچه در سیاه قلم

طراحی پارچه در سیاه قلم

برجستگی ها یا همان قله چروک پارچه را با سایه بسیار کمرنگ کار کنید و فرو رفتگی ها و دامنه قله چروک را سایه های تیره تر بزنید. از مداد HB برای سایه های روشن و از مداد B6  برای خطوط و سایه های تیره استفاده کنید

طراحی پارچه در سیاه قلم

طراحی پارچه در سیاه قلم

طراحی پارچه کمی پیچیده به نظر می رسد اما وقتی به جزئیات سایه و روشن های روی پارچه دقت کنید, می توانید به راحتی آنها را طراحی کنید. حد فاصل قله چروک پارچه تا دامنه چروک پارچه را از سایه روشن به تاریک کار کنید, یعنی ابتدا با فشار کم بر مداد سایه بزنید و رفته رفته تا رسیده به دامنه چروک پارچه, فشار بر مداد را بیشتر کرده و سایه های تیره تری ایجاد کنید.این کار نیاز به تمرین زیاد دارد تا بتوانید سایه و روشن ها را بخوبی ایجاد کنید, حوصله داشته باشید و راز های سایه و روشن ها را کشف کنید.با آموزش های بعدی ما در artily.ir همراه باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *