جدول تنالیته در طراحی سیاه قلم

By | سپتامبر 29, 2015

در طراحی سیاه قلم که تقریبا می شود گفت پایه هنر های نقاشی است, از رنگ خاکستری یا گرافیت استفاده می شود. با کم و زیاد کردن تن رنگ خاکستری, نور ها و سایه ها پدید می آیند.در این مطلب از سایت artily.ir به رسم جدول تنالیته می پردازیم.هدف از رسم این جدول, درک بهتر درجات رنگ خاکستری در طراحی سیاه قلم است.

در جدول تنالیته به هر درجه از رنگ خاکستری, یک پرده گفته می شود و ما در این جدول ده خانه ای , ده پرده از رنگ خاکستری را رسم می کنیم .

جدول تنالیته در طراحی سیاه قلم

جدول تنالیته در طراحی سیاه قلم

تمرین تنالیته:

تصویر بالا را ببینید, ابتدا یک جدول ده خانه ای افقی رسم کنید . با استفاده از یک نوع مداد, مثلا با مداد با سختی نوک HB شروع کنید. خانه اول یعنی خانه شماره یک را خالی بگذارید . از خانه شماره دو با کمترین رنگ و فشار خیلی کم به مداد , پرده دوم را رسم کنید.به تصویر نگاه کنید, شما باید بتوانید در این کار تبحر پیدا کنید.پرده شماره سوم را با فشار کمی بیشتر بر مداد رسم کنید. می توانید با دایره های کوچک خانه ها را کامل کنید و یا اینکه از تکنیک هاشور استفاده کنید. پرده شماره چهار را نیز با فشار بیشتری بر مداد رسم کنید .به همین ترتیب ادامه دهید تا در پرده دهم به بیشترین رنگ مداد برسید . توجه کنید که رنگ ها باید از کمترین رنگ شروع شده و به بیشترین رنگ مداد برسند. جدول تنالیته را تمرین کنید تا به بهترین نتیجه در سایه پردازی برسید و با تن رنگ های خاکستری بیشتر آشنا بشوید. آموزش های بعدی در artily.ir دنبال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *