آموزش سایه و روشن در طراحی سیاه قلم

By | سپتامبر 14, 2015

سایه روشن جز مهمترین اصول طراحی است , این آموزش از سایت artily.ir در مورد نحوه سایه زدن در طراحی سیاه قلم است.سایه و روشن به تصویر بعد و برجستگی داده و باعث می شود تصویر نقاشی شده به حالت سه بعدی به نظر برسد.در واقع تنها عاملی که باعث می شود تصویر نقاشی شده ما از حالت دو بعدی و ساده خارج شده و برجسته به نظر برسد همین سایه و روشن است , در ادامه آموزش سایه و روشن در طراحی سیاه قلم با artily.ir همراه باشید:

سایه و روشن در طراحی:

– تعریف سایه و روشن

در روش طراحی به سبک سیاه قلم به تاریک ترین قسمت طراحی سایه و به روشن ترین قسمت  طراحی روشن گفته می شود . به فاصله بین سایه و روشن نیز  نیم سایه  گفته می شود.

مداد مورد نیاز:

برای انجام تمرین سایه و روشن می توانید از مداد های HB  و 2B و 4B و 6B  هر کدام بصورت جداگانه استفاده کنید و اثر هر شماره از مداد را روی کاغذ مورد ارزیابی قرار دهید , برای مثال مداد HB سایه های ملایم تری ایجاد می کند . اما این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از یک یا دو  مداد با درجات فشار مختلف بر روی کاغذ برای سایه زدن بهتر از استفاده از چند مداد است.

تمرین سایه و روشن

سایه و روشن در طراحی

سایه و روشن در طراحی

برای ایجاد سایه و روشن باید از پهنای نوک مداد استفاده کنید, به تصویر بالا نگاه کنید ابتدا پهنای نوک مداد را روی کاغذ گذاشته و با اعمال فشار بیشتر به مداد شروع به حرکت مداد به سمت چپ و سمت راست کنید , وقتی تیرگی اثر مداد به بیشترین حد خود رسید آرام آرام حرکت دست خود را به پائین ادامه دهید و در حین پایین بردن دست خود رفته رفته فشار مداد بر روی کاغذ را کم کنید تا به کمرنگ ترین حالت خط برسید.

سایه و روشن در طراحی

سایه و روشن در طراحی

تغییر حالت رنگ در سایه و روشن باید خیلی ملایم صورت گیرد . از رنگ تیره شروع کنید و آرام آرام به سمت رنگ روشن ادامه دهید , در واقع از تاریک ترین رنگ به سمت روشن ترین رنگ سایه رو ادامه می دهید.همین روش را هم به طور برعکس حالت قبل انجام بدید یعنی از کمترین رنگ شروع کرده و خیلی نرم و ملایم سایه رو به سمت پر رنگ ترین رنگ ادامه بدید. تصویر بالا روش تمرین سایه و روشن را نشان می دهد , Artily.ir,

این تمرینات را آنقدر ادامه دهید تا به مرحله ای برسید که سایه و روشن ها را یکنواخت و یکدست انجام دهید , با آموزش های بعدی طراحی سیاه قلم با ما همراه باشید , اختصاصی artily.ir –

3 دیدگاه برای “آموزش سایه و روشن در طراحی سیاه قلم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *