تناسب و اندازه گیری در طراحی سیاه قلم

By | سپتامبر 15, 2015

در این مطلب از سایت artily.ir به موضوع تناسب و اندازه گیری در طراحی سیاه قلم می پردازیم.رعایت تناسب و اندازه گیری در طراحی به این معنی است که وقتی قصد طراحی از یک مدل را داریم باید سعی کنیم اندازه ها و ابعاد آن را به طور دقیق روی کاغذ رسم کنیم و بین ابعاد تناسب ایجاد کنیم.

در ادامه آموزش این مطلب از artily.ir , هر جسمی دارای اندازه هایی است که اگر آن اندازه ها را به شکل اندازه ها و تناسب جسم مدل رسم نکنیم ,طرح حاصل از کار ما به مدل اصلی شباهت و زیبایی نخواهد داشت.ما می توانیم با نگاه کردن به مدل ,آن را با اندازه هایی که در ذهن خود تصور می کنیم طراحی کنی اما ممکن است از نظر تناسب با مدل اصلی کمی تفاوت داشته باشد .پس مهم است که با استفاده از روش هایی بتوانیم طرح خود را تا جای ممکن شبیه به مدل اصلی رسم کنیم. با ما در artily.ir همراه باشید.

به دست آوردن تناسب:

تناسب در طراحی

تناسب در طراحی

یک روش که می تواند به ما در بدست آوردن تناسب در اندازه مدل کمک کند استفاده از خود مداد است. به تصویر بالا نگاه کنید, مداد را در کف دست خود بگذارید به طوری که انتهای مداد زیر ناخن انگشت کوچک و بدنه مداد را بین انگشت شصت و اشاره قرار دهید. انگشت شصت که روی بدنه مداد قرار دارد بعنوان اندازه گیر استفاده می شود و باید روی مداد حرکت کند. مدل را در فاصله 2 متری خود قرار داده , دست و آرنج خود را صاف و کشیده نگاه دارید و در جای خود ثابت نشسته به طوری که کمر شما به عقب یا جلو حرکت نکند.

نوک مداد را مطابق با شکل بالا به طور عمود به طرف مدل نگاه دارید , نوک مداد را روی قسمت بالای مدل قرار دهید و انگشت شصت را روی قسمت انتهایی و پایین مدل قرار دهید.برای تمرکز بیشتر یک چشم خود را ببندید.اندازه ای که با نگاه کردن به مدل به دست آورده اید را تغییر ندهید:

تناسب در طراحی سیاه قلم

تناسب در طراحی سیاه قلم

به تصویر بالا دقت کنید ,یک خط روی کاغذ بکشید ,انگشت شصت خود را که روی مداد تنظیم کرده اید را به همان حالت و به طور عمودی روی خطی که در کاغذ رسم کردید قرار دهید. سپس نوک مداد را روی کاغذ و به سمت بالا بخوابانید و یک علامت بزنید.به این ترتیب اندازه ارتفاع مدل را روی کاغذ را به دست آورده ایم.

تناسب در طراحی

تناسب در طراحی

تصویر بالا را ببینید, برای بدست آوردن پهنای مدل , یک بار دیگر دست و آرنج خود را به سمت مدل صاف و کشیده نگاه دارید, کمر خود را صاف کنید .مداد را به صورت افقی در دست بگیرید. این بار نوک مداد را روی لبه ضلع چپ مدل قرار داده و انگشت شصت خود را روی مداد حرکت داده و روی لبه ضلع سمت راست مدل تنضیم کنید,.

تناسب در طراحی

تناسب در طراحی

مطابق با تصویر بالا , دست خود را به همان صورت روی کاغذ برده و انگشت شصت خود را روی علامتی که برای بدست آوردن ارتفاع مدل در مرحله قبل روی قسمت بالای کاغذ رسم کرده بودید بگذارید. نوک مداد را به سمت چپ صفحه کاغذ (افقی) خوابانده و یک علامت بزنید. تا اینجای کار پهنای مدل را با تناسب مناسب بدست آورده ایم. در ادامه نقاط را با توجه به شکل اصلی مدل به یکدیگر وصل کنید , از آموزش اسکیس در این لینک استفاده کنید. در این مطلب از سایت artily.ir  با روش بدست آوردن اندازه و تناسب بهتری نسبت به نگاه چشمی آشنا شدید.این کار نیاز به تمرین زیاد دارد تا در آن تبحر پیدا کنید و اندازه و تناسب هر مدلی که تصور کنید را بتوانید بدست آورید. با آموزش های بعدی ما در سایت هنری artily.ir همراه باشید باشید.

تناسب در طراحی

تناسب در طراحی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *