نور و سایه در طراحی سیاه قلم

By | سپتامبر 16, 2015

در ادامه آموزش سایه و روشن به بحث نور و سایه در طراحی سیاه قلم می پردازیم ,همان طور که می دانید تمام اجسامی که قابل رویت می باشند به دلیل حضور نور است. وقتی نور به شیئ تابیده می شود , توسط آن شیئ بازتاب می شود و تصویری که ما می بینیم شامل اندازه ,حجم و برجستگی آن شیئ می باشد.

نور و سایه در طراحی سیاه قلم

نور و سایه در طراحی سیاه قلم

نور و سایه:

به تصویر بالا نگاه کنید , به محل رخ دادن سایه ها توجه کنید, وقتی نور از سمت راست به شیئ تابیده میشود ,سایه در سمت چپ شیئ ایجاد می شود , این موضوع در تمام جهات تابش نور به شیئ صدق می کند.در طراحی سیاه قلم باید توجه ویژه ای به جهت تابش نور داشت.برای درک بهتر نور و سایه در طراحی سیاه قلم بهتر است یک شیئ را روی میز یا در گوشه ای از اتاق با نور کم قرار داده و توسط یک منبع نور مثل چراغ مطالعه , نور را به شیئ بتابانید. به سایه هایی که در پشت شیئ و روی میز ایجاد می شوند توجه کنید.جهت تابش نور را تغییر دهید و جهات مختلف را امتحان کنید و سایه های حاصل از شیئ را مورد برسی قرار دهید . شما باید بتوانید این سایه ها را عینا روی کاغذ طراحی کنید پس به ماهیت سایه ها و نحوه تشکیل آنها دقت کنید.این کار می تواند در درک بهتر سایه ها به شما کمک کند.

در تصویر بالا نور از سمت راست به کره تابیده شده و تا نیمه کره امتداد یافته است و از نیمه کره که انتهای قسمت نورگیر کره است به بعد , تحت شعاع سایه قرار می گیرد و به دنبال آن سایه ای است که روی زمین ایجاد می شود. در ادامه آموزش نور و سایه با  artily.ir  همراه باشید. سایه ای که توسط نیمه راست کره بر روی بدنه کره (سایه کره) ایجاد شده را سایه اصلی و سایه ای که بواسطه کره (سایه روی زمین) روی زمین ایجاد شده را سایه افتان می نامند.

باز تاب نور از سطح زمین:

در تصویر بالا به قسمتی که با عنوان “بازتاب نور از سطح زمین ” مشخص شده توجه کنید. این نور در واقع باز تاب نور تابیده شده روی زمین و یا اشیایی است که در پشت کره قرار دارند که در مقایسه با منبع اصلی نور بسیار ملایم تر و ضعیف تر است . این نور حتما باید در طرح شما استفاده شود , در مطالب بعدی بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.

شدت نور:

مبحث دیگری که باید در طراحی سیاه قلم به آن توجه داشت شدت تابش نور به شیئ است. شدت نور می تواند روی سایه هایی که تولید می شوند تاثیر گذار باشد و پر رنگ یا کمرنگ بودن سایه را مشخص کند. اگر نور با شدت کمتری به شیئ تابیده شود, سایه هایی که بواسطه شیئ ایجاد می شوند کمرنگ تر و محو تر خواهند شد. اگر منبع نور ما شدت زیادی داشت, سایه های ایجاد شده نیز  تیره تر و پر رنگ تر خواهد شد. در واقع هر چه نور با شدت بیشتری به شیئ بتابد, روشنی و تاریکی شیئ بیشتر خواهد بود.

فاصله منبع نور تا شیئ:

نکته دیگر که باید در نظر گرفته شود فاصله منبع نور تا شیئ است. در نظر بگیرید منبع نور شما بسیار قوی است و شدت زیادی دارد, آیا این منبع نور وقتی از فاصله زیاد به شیئ تابانده شود باز هم می تواند سایه هایی شدید ایجاد کند؟ پاسخ منفی است, وقتی منبع نور از شیئ فاصله زیادی می گیرد به همان اندازه از شدت تابش نور کاسته می شود و سایه هایی ضعیف تر و محو ایجاد می شود.با مطالب بعدی ما در artily.ir همراه باشید.پس از آشنایی با آموزش های مقدماتی سیاه قلم به آموزش های طراحی اجسام بی جان خواهیم پرداخت.

منبع: اختصاصی www.artily.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *